Własna działalność - czy to się opłaca?

Działalność gospodarczą można rozumieć na różne sposoby. Może to być niewielka firma jednoosobowa, a więc w praktyce samozatrudnienie lub firma o bardziej skomplikowanej strukturze. Absolutną podstawą przy prowadzeniu własnej jednostki jest dbałość o składki ZUS, dokumentację, księgowość, ewentualne podatki, a także formalności i koszty związane z zatrudnieniem pracowników.

Własna działalność gospodarcza niesie za sobą spełnienie zawodowe i radość z samorealizacji. To niezaprzeczalna i największa zaleta takiego wyboru. Warto jednak pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu nowej drogi kariery to zobowiązanie. Realizacja tego planu nie powinna być uzależniona od pomocy najbliższych. Zanim więc zdecydujesz się na otworzenie biznesu powinieneś zadbać o tzw poduszkę finansową, a więc oszczędności na wypadek niskich zarobków generowanych w pierwszym roku pracy na własny rachunek. Takie zabezpieczenie jest konieczne niezależnie od tego jaki rodzaj działalności wybierzesz.

Co więcej warto tę działalność rozpocząć jeszcze w czasie pracy na etacie. Obecnie możliwe jest chociażby prowadzenie działalności nierejestrowanej, a także wybór tak zwanego małego ZUS-u. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich osób, należy więc zapoznać się ze szczegółami takich rozwiązań.