Spółka z o.o. dla świeżaka?

Wiele osób pragnących założyć działalność gospodarczą decyduje się na otworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Wpływa na to kilka czynników. Po pierwsze, założyć ją może niemal każdy, za wyjątkiem innej jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta wymaga również niewielkiego kapitału zakładowego w wysokości 5 tysięcy złotych, a także posiada osobowość prawną. Kolejnym atutem danego podmiotu jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania zaciągane przez spółkę. Tym samym nie muszą obawiać się oni o własny majątek w przypadku, gdy ich przedsięwzięcie wpadnie w poważne kłopoty finansowe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością bardzo często nie jest jednak optymalnym rozwiązaniem zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy. Wymaga bowiem prowadzenia księgowości w sposób pełny, co z kolei zmusza przedsiębiorcę do przekazania tego obowiązku profesjonalnie przygotowanym do tego jednostkom. Ich usługi są jednak bardzo kosztowne i zazwyczaj przekraczają możliwości finansowe młodego przedsiębiorcy.