O czym mówi „zasada domniemania prawdziwości danych w KRS”?

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego jak istotne są informacje upublicznione w Krajowym Rejestrze Sądowym. Osoby planujące szybko rozpocząć prowadzenie własnej firmy często decydują się na zakup gotowej spółki posiadającej już niezbędne dokumenty – możliwość prowadzenia firmy w 1 dzień.

Istotnie należy zaznaczyć, ze po zakupie gotowej spółki musimy pamiętać o dokonaniu obowiązku aktualizacji danych spółki w KRS. Nabywca gotowego podmiotu zobowiązany jest do wpisania swoich danych w rejestrze przedsiębiorców. Dlaczego to takie ważne, aby w KRS nie widniały informacje o poprzednim właścicielu spółki? Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy muszą liczyć się z tzw. zasadą domniemania prawdziwości danych w KRS.

Zgodnie z zasadą domniemania prawdziwości danych przyjmuje się, że wszystkie dane udostępnione w KRS są zgodne ze stanem rzeczywistym. Właściciel spółki ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody wynikające z błędnych informacji w KRS, z których korzystają odbiorcy zewnętrzni (np. kontrahenci).