Jednoosobowa działalność gospodarcza, a podatki

Podatki dotyczą zarówno przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych oraz spółek.
W Polsce największa ilość firm prowadzonych jest w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jakie zatem podatki musi płacić właściciel takiego podmiotu?

Pierwszym podatkiem jaki musi regulować jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Wysokość tego podatku zależy od wybranej formy opodatkowania. Wśród wariantów dostępna jest karta podatkowa, zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany oraz podatek liniowy. Każda z tych form ma zarówno swoje plusy jak i minusy, z tego względu należy ją dobrać do charakterystyki przedsiębiorstwa, oraz potrzeb i oczekiwań właściciela.

Kolejnym podatkiem, jaki musi regulować właściciel firmy jest podatek od wartości dodanej, oczywiście o ile dysponuje tytułem czynnego podatnika VAT. Wyróżniamy stawki 23%, 8%, 5% i 0% zależne od rodzaju wykonywanej działalności.

Wśród obowiązków przedsiębiorcy znajdziemy także regulację podatku od nieruchomości. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie przez gminy.

Ostatnią już należność podatkową jest podatek od czynności cywilnoprawnych, który zależy od rodzaju zawieranej umowy. Tak więc np. przy umowie sprzedaży wynosi 2% wartości dokonywanej transakcji.

Dowiedz się także czy spółka z o.o. może być alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej -> KLIK