Internetowa rejestracja spółki w KRS

Możliwość rejestracji spółki handlowej w KRS za pomocą Internetu, to ogromna wygoda. Jednak nie jest możliwa dla wszystkich typów spółek, co niestety nie cieszy. Zaletą tą pochwalić się mogą na razie: spółka jawna, komandytowa oraz z o.o. Być może w przyszłości do tego grona dołączą, także pozostałe spółki.

Internetowa rejestracja to duża zaleta, głównie dlatego, że nie trzeba samodzielnie udawać się do notariusza ani sądu rejestrowego, a także z tego powodu, że cały proces trwa znacznie krócej. Aby móc skorzystać z takiego sposobu zakładania spółki, wystarczy posiadać konto na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, a następnie po zalogowaniu, dokonać rejestracji z wykorzystaniem gotowego wzoru umowy. Warto wiedzieć, że dokonując takiej rejestracji nie trzeba udawać się do notariusza w celu sporządzenia umowy w formie notarialnej (spółka komandytowa, spółka z o.o.), bo cała związana z tym formalność, jest przeprowadzana elektronicznie. Poza tym ponosi się o połowę mniejszą opłatę za wpis do rejestru. Jest więc to spora oszczędność, która na początku rozpoczynania działalności ma szczególne znaczenie.

Chociaż rejestracja online spółek w KRS znacznie upraszcza i przyspiesza rejestrację, należy pamiętać, że pozostałe obowiązki takie jak uzyskanie numeru NIP czy REGON, a także rejestracja w ZUS trwają dłużej. Jeżeli szybkość rozpoczęcia działalności jest naprawdę bardzo ważna, warto zdecydować się na zakup już istniejącego przedsiębiorstwa, które oferuje nasza firma.