Czy spółka z o.o. może być alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej?

Osoby rozpoczynające swój biznes, który początkowo jest nie wielki decydują się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Czy taka forma jest odpowiednia? Przecież można zdecydować się na jednoosobową spółkę z o.o. To jest właśnie dylemat wielu osób.

Starając się rozwiązać zaistniały problem należy na przedsiębiorstwo spojrzeć bardziej indywidualnie. Po pierwsze trzeba wieźć pod uwagę czym przedsiębiorstwo się zajmuje, jakie jest ono wielkie, czy jest ryzykowne oraz jakie są zasoby finansowe właściciela. Przy nieco większych, ryzykowniejszych przedsięwzięciach warto wybrać spółkę z o.o., gdyż gwarantuje ona bezpieczeństwo i pozwala szybciej rozwinąć firmę w przyszłości oraz pozyskać więcej kapitału np. poprzez sprzedaż udziałów. Oczywiście małą trudnością dla przedsiębiorcy może być obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, jednak można sobie z nim poradzić korzystając z usług biura rachunkowego.

Koszt utworzenia spółki z o.o. jest niestety trochę wyższy niż jednoosobowego przedsiębiorstwa. Jeżeli przedsiębiorca ma małe zasoby finansowe oraz prowadzi nie wielką działalność może początkowo wybrać tą formę, a w przyszłości zdecydować się na przekształcenie w spółkę z o.o. co pomoże rozwinięciu biznesu.